ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

ایجاد یک حساب کاربری

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده ضروری است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *

حجاب و عفاف

حجاب و عفاف

غیرت مردان حلقه گمشده گسترش عفاف و حجاب در جامعه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نوشته شده توسط  | منتشرشده در: مجموعه ۳

یک جامعه شناس دینی غیرت مردان را حلقه گمشده گسترش عفاف و حجاب در جامعه دانست و گفت: حریم عفت نسبت به گذشته تنزل پیدا کرده است و امروزه در نگاه برخی مردان بی حجابی نوعی از بی عفتی محسوب نمی‌شود.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد داوری، جامعه شناس دینی در گفت‌وگو ایکنا، به اهمیت غیرت مردان نسبت به حجاب و عفاف نوامیس خود اشاره و عنوان کرد: غیرت مردان به انداره عفت زنان حائز اهمیت است و هر دو به یک اندازه در گسترش عفاف و حجاب در جامعه نقش دارند.        

وی با بیان اینکه امروزه برای ترویج و گسترش عفاف و حجاب در جامعه مخاطب اصلی بانوان قلمداد می‌شوند، اظهار کرد: ارائه آموزش در این زمینه برای مردان و زنان باید همزمان با یکدیگر صورت گیرد و در این بین تنها چیزی که متفاوت است زمینه‌های آموزش است که در مردان حس غیرت‌مندی و در زنان حس عفت است که باید تقویت شود.
 

مردان در ارتباط با محارم خود از جایگاه بهتری برای تذکر برخوردارند
       
وی به حدیتی از امام صادق(ع) که مى‌فرمایند:«اِنَّ اللّهَ غَیورٌ یحِبُّ کُلَ غَیور وَلِغیرَتِهِ حَرَّمَ الْفَواحِشَ ظاهِرَها وَ باطِنَها؛ خداوند غیور است و هر غیورى را دوست دارد و به خاطر غیرتش تمام کارهاى زشت را اعم از آشکار و پنهان تحریم فرموده است» اشاره و عنوان کرد: مردان در ارتباط با محارم خود از جایگاه بهتری برای تذکر و آموزش برخوردار هستند و بهتر است این تشویق و تذکر برای رعایت حجاب و عفاف از سوی محارم صورت گیرد.
       
حجت‌الاسلام داوری ادامه داد: بنابر این اگر غیرت‌مند بودن برای مردان به یک ارزش تبدیل شود به طور ناخودآگاه می‌توان تأثیر آن را بر روی زنان جامعه مشاهده کرد. رسانه می‌تواند در معرفی غیرت مرد به عنوان یک ارزش نقش به سزایی داشته باشد.
       

ارزش بودن غیرت مردانه در کتاب‌های درسی بیان شود
   
وی به روش‌های آموزش غیرت‌مندی به مردان اشاره و عنوان کرد: کتاب‌های درسی دانش‌آموزان از دوران مدرسه باید بازگو کننده ارزش غیرت برای یک پسر نوجوان و جوان باشد. همچنین کلاس‌های ضمن خدمتی که برای کارکنان و کارمندان برگزار می‌شود می‌تواند محمل مناسبی برای ارائه این آموز‌ش‌ها باشد.     

مفهوم غیرت نزد مردان ۲۰ سال آینده؟
      
این عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه ادامه داد: برای غیرتمند تربیت کردن نوجوان و جوانانی که مورد تهاجم فرهنگی نیز قرار دارند باید از امروز آغاز کنیم، در غیر این صورت نمی‌توان انتظار داشت مفاهیمی همچون غیرت در ۲۰ سال آینده در میان مردان جایگاه ارزشمندی داشته باشد.

حجت‌الاسلام داوری تغییر نگاه به حجاب و عفاف را نیازمند تقویت غیرتمندی مردان دانست و گفت: حریم عفت نسبت به گذشته تنزل پیدا کرده است و امروزه محدود به خیانت زن به مرد شده است و کمتر مصادیقی از بی حجابی را در سطح جامعه و در میان خانواده‌ها شامل می‌شود.

وی غیرت ورزی را متفاوت از سوء ظن دانست و گفت: به همان اندازه که در مفاهیم دینی مردان به غیرتمند بودن دعوت شده‌اند از هرگونه شک و سوء ظن نابجا نیز منع گشته‌اند، چرا که سوء ظن نابجا سبب ایجاد مشکلات جدی در کانون خانواده می‌شود.
     
این جامعه شناس دینی کم رنگ شدن غیرت مردان نسبت به بی حجابی نوامیس خود را سبب به هنجار و ارزش شدن بی حجابی در جامعه دانست و اظهار کرد: وقتی غیرت مردانه فروکش کند بی حجابی معمول جلوه کرده و مردان از بی حجابی همسران خود دچار آزار و اذیت نمی‌شوند
.

بازدید 512 بار
آخرین ویرایش در شنبه, 15 شهریور 1393 ساعت 22:34
Super User

مدیر عامل و موسس

وبگاه: www.joomi.ir/