ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

ایجاد یک حساب کاربری

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده ضروری است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *

حجاب و عفاف

حجاب و عفاف

قضیه باب شدن انواع چادر ملی چیست؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نوشته شده توسط  | منتشرشده در: مجموعه ۲

رهبر معظم انقلاب نیز در چند سخنرانی به لباس ملی اشاره کردند به عنوان نمونه بیانات در دیدار با اعضای « گروه اجتماعی» صدای جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 29/11/1370 فرمودند :«لباس ملی را در برنامه ی خودتان مطرح کنید.

 

 

همچنانکه می‌دانید لباس و نوع پوشش هر اجتماعی نشانگر فرهنگ و آداب و ارزشها و عقاید آن کشور و نمادی از فرهنگ عمومی وملی آن سرزمین است .        
رهبر معظم انقلاب نیز در چند سخنرانی به لباس ملی اشاره کردند به عنوان نمونه بیانات در دیدار با اعضای « گروه اجتماعی» صدای جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 29/11/1370 فرمودند :«لباس ملی را در برنامه ی خودتان مطرح کنید.
آیا این لباسی که الان تن شماست، لباس ملی ماست؟ هندیها که لباس ملی خودشان را دارند، ضرری کرده اند؟ آفریقاییها که لباس ملی خودشان را دارند، ضرری کرده اند؟ لباس ملی ما چیست؟ می فرمایند کت و شلوار! آیا لباس ملی ما این است؟ لباس ملی شما این نیست؛ اشتباه می کنید. کت و شلوار، لباسی است که آوردند تن ما کردند! البته من تعصبی روی کت و شلوار ندارم؛ من خودم گاهی که لازم باشد، کت و شلوار هم می پوشم؛ در جبهه هم لباس فرم می پوشیدم؛ ممکن است کاپشن هم بپوشم؛ اما یک ملت باید در این مسأله تعصب داشته باشد؛ یعنی یک روح ملی در این جا وجود داشته باشد. چند سال قبل در زمان ریاست جمهوری، من این قضیه را به دستگاهی محول کردم، اما نتوانستند؛ خیلی خوب، شما این را بیاورید در ذهن مردم مطرح کنید. مردم، مثل همین برادری که گفتند کت و شلوار لباس ملی ماست - که اشتباه هم کردند - خیال می کنند که واقعاً کت و شلوار لباس ملی ماست؛ این لباس ملی ما نیست؛
البته ایشان چادر در شکل سنتی و معروف خود را نیز لباس ملی می‌دانند
«زنان ما می خواهند حجاب خودشان را حفظ ُکنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملی ماست. چادر، پیش از آن که یک حجاب اسلامی باشد، یک حجاب ایرانی است. مال مردم ما و لباس ملی ماست». سخنرانی در جمع خواهران پرستار 20/07/1373
       
در فرهنگ ما ایرانیان نیز چادر به عنوان بهترین پوشش زنان شناخته شده است در سالهای اخیر طراحان لباس در صدد برآمدند چادری را با توجه به علاقه زنان ایران به چادر و محفوظ بودن بدن از انظار چادری را طراحی کنند که علاوه بر کارایی چادر در طرح و پوششی که دارد آزادی عمل بیشتری و راحتی بیشتری برای زنان داشته باشد مثلا دارای آستین و کش بوده که نگهداشتن آن ساده تر و دستها آزادتر باشد.
   
به هر حال طراحان لباس نیز در صدد برآمدند برای چادر در شکل معروف آن نیز مدل هایی ایجاد کنند و این طرح مورد پسند‌ برخی بانوان قرار گرفت و در ابتدا مورد توجه واقع شد بسیاری از سوالات دوستانی مانند شما نیز از این مرکز درباره نظر مراجع درباره این نوع پوشش بوده و هست ولی برخی بانوان نیز به طرح آن اشکالاتی وارد کردند از قبیل نمایان ساختن برجستگی های بدن و نیز گفتند که این نوعی مانتو است نه چادر به هر حال از نظر مراجع عظام این پوشش مشکلی ندارد و می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. و این بستگی به علایق و سلیقهِِ‌های مردم دارد.
     

برگرفته از پرسمان

بازدید 462 بار
آخرین ویرایش در جمعه, 16 آبان 1393 ساعت 22:17
Super User

مدیر عامل و موسس

وبگاه: www.joomi.ir/